Oszustwa na tzw. słupa
- Davit Khachaturyants
- 8 sty 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 13 sty 2024

Przestępstwa gospodarcze to niezwykle powszechne obecnie przestępstwa, które niezwykle ciężko wykryć. Najczęstsze przypadki to wykorzystanie różnorodnych portali ogłoszeniowych i społecznościowych gdzie znajdziemy niezwykle atrakcyjne oferty pracy bądź są to propozycje zaufanych „znajomych znajomego”.
Obietnica otrzymania ponadprzeciętnego wynagrodzenia w krótkim czasie zwabia osoby do wyrażenia zgody do pełnienia funkcji członka zarządu w spółce bądź zatrudnia. Oferty te są skrupulatnie przygotowane, co wpływa na ich wiarygodność. Osoby takie zostają tzw. słupami, wchodząc tym samym we współpracę z przestępcą bardzo często nieświadomie, że odgrywają jakąś rolę w nielegalnej machinie.
Wyłudzenie podatku VAT z kolei to działalność, w której osoba fizyczna bądź przedsiębiorca bezprawnie uzyskują zwrot podatku VAT lub unikają jego zapłaty. Najczęściej oszustwo to polega na wystawianiu fałszywych faktur za towary, które w rzeczywistości nie zostały dostarczone.
W taki sposób ofiary takich przestępstw udostępniają bezrefleksyjnie swoje dane osobowe ludziom wyłudzającym kredyty bądź dokonują wyłudzeń podatku VAT. Zostają tzw. słupami, wchodząc tym samym we współpracę z przestępcą. Jest to bowiem współudział w przestępstwie gospodarczym.
Konsekwencją wzięcia udziału w takim procederze, w zależności od rodzaju przestępstwa i pełnionej roli w strukturze jest poniesienie odpowiedzialność majątkowej oraz karnej i to niezależnie od świadomości uczestnictwa w przestępstwie.
Osoby nieświadome tego, że uczestniczyły w przestępstwie, jednak świadomie wchodząc w porozumienie i współpracę ze sprawcami, odpowiadają za przestępstwo wyłudzenia kredytu określonego w art. 297 § 1 kodeksu karnego zagrożonego karą od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności, czy też przestępstwa oszustwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast fałszerstwo intelektualne faktur, o którym mowa w art. 271a § 1 kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Niezależnie od kwestii pustych faktur czy prania brudnych pieniędzy, w praktyce pojawia się także odpowiedzialność słupa za udział w grupie przestępczej i zarzut z art. 258 kodeksu karnego. Warto jeszcze dodać, że osoba która została słupem zaciągniętego kredytu, będzie zobowiązana pożyczone pieniądze zwrócić.
Powyższe to tylko wierzchołek góry konsekwencji wzięcia udziału w omówionym przestępstwie.
Osoby, które padły ofiarą oszustwa na słupa mogą uzyskać profesjonalną i kompleksową pomoc w Naszej Kancelarii. Niezwykle ważne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy odpowiednio pokierują obroną.